Většina lidí kupuje elektrokoloběžky pro každodenní dojíždění. Jízda na nich nám může v rušné ranní špičce ušetřit pár minut a zbavit nás problémů způsobených dopravními zácpami.
Někteří lidé si kupují elektrokoloběžky, aby si užili klidnou jízdu v přírodě. Ve volném čase je velmi příjemné jezdit v parku a užívat si klidného dne.
A co vy? Proč byste si chtěli koupit elektrokoloběžku?
Vyberte si elektrokoloběžku na základě důležitých částí
1. Rám – hlavní konstrukce elektrokoloběžky je rozdělena do dvou částí:
- přední rám,
- zadní rám.
Přední rám obsahuje displej, ovladač, přední kolo atd. a zadní rám obsahuje baterii, napájecí kabel, obvod ovládání brzd, zadní kola a další. Běžné elektrokoloběžky na trhu jsou obecně vyrobeny z hliníkové slitiny, která má výhody vysoké pevnosti a nízké hmotnosti.
2. Motor – můžeme říct, že srdcem elektrokoloběžky je motor, který přímo určuje jeho výkon. Běžné elektrokoloběžky v podstatě používají bezkartáčové a bezzubé motory, které mají výhody nízkého hluku chodu, silné trvanlivosti, dlouhé životnosti a nepotřebují speciální údržbu.
3. Baterie – je zdrojem energie elektrokoloběžky a většina elektrokoloběžek na trhu používá lithiovou baterii. Výhodou lithiových baterií je dlouhá životnost a vysoká energetická účinnost. K lithiové baterii neodmyslitelně patří také lehkost elektrokoloběžky.
4. Pneumatiky – v současné době mají elektrické skútry vzduchem plněné pneumatiky, vakuové pneumatiky nebo pevné pneumatiky.
- Vzduchem plněné pneumatiky – podobně jako pneumatiky na kole, mají určitý účinek na tlumení nárazů, ale existuje riziko prasknutí a údržba je o něco náročnější.
- Vakuové pneumatiky (bez duše) – jako pneumatiky pro auta, mají také tlumící účinek a relativně snadno se udržují, ale jsou však poměrně drahé.
- Pevné pneumatiky – není třeba je pumpovat a nemusíte se ani obávat, že prasknou, ale nevýhodou je, že účinek tlumení nárazu je o něco slabší.
5. Schopnost absorpce nárazů – určuje pohodlí používání elektrokoloběžky. Většinou se používají pružinová tlumicí zařízení, která jsou instalována hlavně v části, kde je přední kolo připevněno k držáku předního kola. Zda je účinek absorpce nárazů dobrý nebo špatný, určuje kompresní zdvih pružiny.
Pokud je zdvih pružiny dlouhý, elastická síla generovaná během procesu resetování nemůže být kompenzována, pak je účinek absorpce nárazů relativně slabý aplatí to i naopak. Kromě toho dopad absorpce nárazů souvisí také s velikostí pneumatik a hmotnosti uživatele. Maximální zatížení některých elektrických skútrů může být až 300 kg. Takovou velkou zátěž zvládne například naše elektrická koloběžka Kugoo G1.
6. Brzdy – není třeba dodávat, že kvalitní brzdy jsou opravdu důležitou součástí. Mohou zabránit nehodám v kritických okamžicích. Elektrokoloběžkylze obvykle nalézt s kotoučovými brzdami nebo elektronickými brzdami E-ABS.
- Kotoučové brzdy – sestávají z brzdového kotouče připojeného ke kolu a brzdového třmenu na okraji kotouče. Určitě už každý z vás viděl horská kola či motorky. Princip kotoučových brzd na těchto dopravních prostředcích je stejný jako u elektrokoloběžek.
- Brzdy E-ABS – aby se motor v krátké době přestal otáčet, použijte pro brzdný výkon reakční sílu proudu k motoru. Tento způsob brzdění nespotřebovává energii baterie, ale může naopak dobít baterii v okamžiku brzdění, což má určitý vliv na údržbu baterie a prodlužuje její životnost.
Jaké další funkce jsou důležité při výběru?
Pohodlí
Komfort elektrokoloběžeklze posoudit na základě 2 aspektů:
- skládatelnost a
- tělesná hmotnost.
Skládatelnost – velkou výhodou je, že většina elektrických koloběžek dokáže sklopit sloupek řídítek nebo přední část pedálu a je navržena s podpěrnou mezerou pro snadnou přenositelnost.
Hmotnost těla– současnéelektrokoloběžky jsou vyrobeny z hliníkové slitiny nebo uhlíkových vláken. Nevybírejte příliš těžkou elektrokoloběžku, zvláště pokud ji kupujete pro dívky, protože bude obtížné vzít ji například po schodech nebo pokud se pohybujete městskou dopravou. Nevybírejte však také příliš lehké elektrokoloběžky, protože nejsou dobré pro stabilitu a jejich nosnost je omezená. Nejlepší je zvolit si takovou, která váží přibližně 10-13 kg.
Rychlost
Rychlost je určena především výstupním výkonem motoru. Čím vyšší je hodnota výkonu motoru, tím vyšší je rychlost. Běžné hodnoty výkonu na trhu jsou zejména250W, 350W, 500W, 800W, 2000W atd. Můžete si vybrat podle svých vlastních potřeb. Pokud jezdíte většinou po hladkých silnicích a jezdíte na elektrokoloběžce jen do práce a zpět, pak vám bude stačit elektrokoloběžka s nižším výkonem.Nejčastěji se pro běžné jízdy využívají elektrické koloběžky s 350W motorem.
Výstupní výkon motoru však není jediným kritériem pro stanovení rychlosti. Rychlost také úzce souvisí se stavem silnice, po které jedete. Pokud je například povrch vozovky drsný nebo kluzký, bude ovlivněna také rychlost jízdy. Při jízdě ve městě je z bezpečnostního hlediska vhodné zvolit rychlost přibližně 20 km/h.
Dojezd
Průměrný dojezd elektrokoloběžek je 30 km, což je v pořádku pro krátké denní dojíždění. Rozsah je určen kapacitou baterie, takže si můžete vybrat baterii podle svých potřeb, protože vzdálenost docházky každé osoby se liší.
Komfort
Pokud jde o pohodlí, doporučuje se zvolit vzduchem plněné pneumatiky nebo vakuové pneumatiky o velikosti přibližně 8 palců. Příliš malá kola nebudou účinně tlumit nárazy a příliš velká kola budou spotřebovávat více energie.
Kromě toho můžete zvážit doplnění sedákem, který má také určitý vliv na absorpci nárazů.
Závěr
Nakonec je zde několik tipů pro údržbu elektrokoloběžky
- Doba nabíjení elektrokoloběžkyby neměla být příliš dlouhá. Přebíjení baterie urychluje likvidaci baterie a zkracuje její životnost. Doporučuje se odpojit nabíjecí hlavu nejpozději 30 minut po každém úplném nabití.
- Pokud elektrokoloběžku delší dobu nepoužíváte, nabíjejte ji pravidelně, nejlépe jednou měsíčně.
- Udržujte koloběžku na chladném, větraném a suchém místě a pravidelně kontrolujte její části.
Máte-li zájem o více informací o elektrokoloběžkách, další zajímavosti se dočtete v jiných článcích našeho blogu.